hétfő, november 30, 2009

Szalagavató egy végzős tollából

Néhány gondolat a szalagavatóról

(szubjektív élménybeszámoló egy végzős tollából)

November 28-a van, szürke, őszvégi idő telepszik rá a városra és az ember örül, hogy a csukott ablakok kellőképpen elhatárolják a nyomasztó külvilágtól. Megnyugtató érzés egy jól fűtött, barátságos fényű és a konyhából kigomolygó ebédillattal telt házban meghúzódni és nem venni tudomást a kinti szürkeségről. Tegnap este szalagavató volt, ami számomra mindig is a legcsodálatosabb iskolai programnak számított, minden apró kellemetlensége ellenére; ilyenkor pontosan úgy húzódhatunk meg a Dózsa (újabban Vigyázó) művelődési házban, az ünnepélyes gyertyaátadást és a múlt idők gondtalan szellemét idéző keringőket figyelve, mint ahogy az ilyen szürke, őszvégi időkben a házunkban szoktunk. A tegnapi est különlegességéhez az én szempontomból most még az a körülmény is hozzájárult, hogy ezúttal végzősként, mint az esemény egyik fő szereplője vehettem részt az ünnepélyen, nem csak mint passzív néző vagy a műsorból nem sokat látó szervező.

Rémisztően (igen, bármily furcsa is, de talán ez a legjobb szó) gyorsan eltelt az a hét óra, amit ott töltöttünk pénteken. Megállíthatatlanul következtek egymásra az események, nem volt idő az élményeket feldolgozni, nem volt idő a sok felbukkanó ismerőssel elbeszélgetni, nem volt idő a keringő és a báli ruha teremtette csodálatos illúzióban feloldódni... és mégis, pont ez a rohanás, az élményeknek ez az egymásra tolódása, a rémisztően gyorsan telő idő ellenére összességében nagyon kellemes emlékként él bennem, mert már most, egy nappal az események után szomorúan tudomásul kell vennem, hogy bizony, a tegnapi este már kíméletlenül emlékké konzerválódott.

Milyen sokat készültünk rá! Elsősorban természetesen a táncra, vasárnaponként a beázó tornateremben két és fél órán keresztül, az utolsó hónapban már minden tornaórán is. A megközelítőleg tíz különféle táncot magába foglaló osztálytáncunkból eleinte nem is hittem volna, hogy lehet valami, annyira lehetetlennek tűnt a gondolat, hogy tizenegynéhány, táncban teljesen járatlan ember megtanulja ezt a rengeteg alaplépést. De megtanultuk, ennél többet tőlünk várni sem lehetett volna. A csütörtöki főpróbán már megállapíthattuk, hogy a táncainkkal nem lehet gond.

Pénteken, mikor fél háromra odaérkeztünk a művelődési házba, nem is bántuk, hogy nem maradt idő a táncok újabb eltáncolására a szalagtűzés és a gyertyaátadás gyakorlása miatt. Ugyanis mikorra mindezekkel végeztünk, már lassan itt is volt az öt óra, a szalagavató kezdete, már jöttek az első nézők, megjelentek az első szülők, rokonok, barátok, tanárok és néhány szóváltás és örömteli üdvözlés után már mehettünk is elfoglalni a helyeinket az első sorokban.

A kórus, az igazgató úr, a szervező és a végzős osztályok beszédei, illetve a szalagtűzés után következtek a 12. a osztály és a 11. b osztály produkciói, melyet a végzősök és persze a közönség szórakoztatása végett adtak elő. Itt mindenféleképpen meg kell említenem, hogy emelem kalapom az előadások megszervezői előtt, igazán színvonalasra sikeredtek. Az 12. a osztályosoké az én szívemhez közelebb állt, hiszen a mi osztályunk élményeit dolgozták fel. Nagy örömmel és (nosztalgikus érzésekkel) láttam megelevenedni a színpadon a 12.-esek előadásában a gólyaestünkön bemutatott apácatáncunkat, a francia esten eljátszott színdarabunkat, jó volt nézni a Mihály tanár úr készítette képeket és filmeket, hallgatni az egyik diák éneklését. Közben belegondoltam: ez négy év, négy nagyon mozgalmas év összesűrítve néhány apró képbe és jelenetbe, vagy pontosabban néhány kiragadott kép és jelenet abból az óriási és megfoghatatlan élménytömegből, amit gimnáziumi időszaknak neveznek.

A másik osztály produkciója hasonlóan színvonalas volt. Ők nem egy konkrét osztályt mutattak be, hanem általánosságban az érettségit, mert hát az még előttünk van, hiába minden múltidézés, azért csak gimnazisták vagyunk még egy pár hónapig, és tanulmányi szinten a java még csak most következik. A 11. b osztály műsora természetesen humorosan kezelte a témát, ráadásul olyan élcekkel, amelyeket a közönségből mindenki érthetett. (A 12. a osztályosok előadásában előforduló humoros utalásokat szinte csak a mi osztályunk értékelhette, de az annál jobban.) Az érettségizőket alakító diákok zseniális monológok adtak elő a négyes metró építésének idejének matematikai meghatározásától kezdve a boci-boci tarka elemzéséig.

A műsorok után rövid szünet, nekünk rohangászás, ismét rövid szóváltások néhány ismerőssel az előcsarnokban, aztán átöltözés az osztálytáncos ruhánkba, átvergődés az öltözőből a színpad melletti szárnyba, szünet vége, osztálytáncok. Az osztálytánc során a 12. b-sek bemutatkoztak, mint vadnyugati cowboyok és cowgirlök, a 13. a.-sok, mint néptáncos-Zorba-Michel Jackson – utánzók. Újabb szünet (szóváltások, rohangászás, átöltözés), majd következtek a keringők.

Az est fénypontja. A lányok egész délelőtt magukat szépítgették, olyan "hajkölteményekkel" jelentek meg, amilyenekben első pillantásra rájuk se lehettet ismerni. A frakkok és a kosztümök pedig szintén megtették hatásukat: az ember láttukra (és még inkább viseltükre) visszaképzeli magát a tizennyolcadik századba, a keringők és az úri szalonok világába, egy giccses és minden giccsessége ellenére olyan szép és különleges, olyan elandalító és megdelejező világba... A keringőző diákok megváltoznak, ők maguk is egy ilyen rég tovatűnt világ fiainak-lányainak tűnnek. Kár, hogy az illúzió nem tart tovább egy óránál, hogy a Dózsa már tíz felé bezár, a diákok levedlik a keringőruhájukat, a csattok kikerülnek a hajakból, a frakkok és kosztümök mennek vissza a kölcsönzőbe, hogy az életbe valószínűleg soha többé fel ne vegyük őket.

Az az egy óra viszont valóban emlékezetes egy óra volt. Kintről bizonyára hosszúnak és vontatottnak tűntek a keringők (a 12. b osztály latin elemekkel teleszőtt és a 13. a osztály hagyományos szalagavatós keringője), mert a két osztály egyenként négyet is előadott, ráadásul többször teljesen ugyanazt, még csak személycserék sem történtek. Végzősként viszont ez az idő is gyorsan eltelt. A gyertyaátadás már vontatottabb volt, ráadásul most nem is tudtunk gyönyörködni a hangulatos látványban, hiszen a színpad mellett, a függönyök mögött álltunk, én személy szerint egy raktárban vártam a soromat. A gyertyaátadást követték a különféle ajándékok (tánctanárnak, osztályfőnöknek), majd az estet „szabad a tánc” program zárta, amikor szülők-gyermekek, tanárok-diákok, barátok-barátnők táncolhattak a keringőzenére a színpadon. Húsz perc múlva azonban véget ért ez is, a táncok kelletlenül félbeszakadtak, a nézők hazamentek, a szervezők összeszedelőzködtek, a végzősök átöltöztek, megkönnyebbülten kifújták magukat és szépen lassan kiürült a művelődési ház.

Mindennek még huszonnégy órája sincs. És mégis, annak ellenére, hogy még most is élénken emlékszem a tegnapi estre, érzem, hogy mindez már menthetetlenül a múltnak a része. Úgy látszik így az érettségi felé közeledve az ember nem csak megérik, de egy kicsit meg is „öregszik”, és ilyen melankolikus hangulatok kerítik hatalmába; de az is lehet, hogy csak ez a fene idő az oka mindennek, ez az utálatos szürke, őszvégi idő. Le is húzom inkább a redőnyt (egyébként is, közben besötétedett) és ki is teszem az utolsó pontot jelen beszámoló végére.

Jurecska Attila 13/A

szombat, november 28, 2009

digitális irodalom

Deszka

szél suhan mellettem
az irányítás a kezemben
forognak a kerekek
függők csak lengenek

deszkával gurulok meredeken
az eszem a földön felejtem
kövek felett repülök át
legyőzve a nap sugarát

fák szaladnak el az úton
közben bukkanókba botlom
balra és jobbra, éles kanyar
a levegő íze többé nem fanyar

rámpán át, csöveken végig
a deszka csikorgásáig
ott van az út vége, fékezek
de késő, és a földön vérzek

szerda, november 25, 2009

digitális irodalom

Sziasztok!
Itt a következő vers. Remélem élvezettel olvassátok őket!

Dermedt

csak csend és más semmi
csak te és én, csak lebegni
a pillanat miattunk megáll
nem nő tovább semelyik szakáll

egyhelyben van minden
az ég borít el kéken
végigsimít lassan a szél
lehullik egy-egy apró levél

akár a falon egy festmény
a tekinteted az enyém
minden olyan mozdulatlan
a homok, a fű, mind alattam

kezünk kővé dermedt
a idő már elfeledett
nincs más, nincs senki
csakis természetfeletti

Czégány Alexandra 11/A

hétfő, november 23, 2009

digitális irodalom

Sziasztok!

Itt egy újabb vers, amit ti írtatok! Még mindig szeretettel várjuk a verseket, hogy minden nap újabb remekművekkel gazdagítsuk a blogot!

Csepp

csepp-csepp az ablakon cseppek
cseperegnek, csapkodva esnek
cseppenként csúszva cserepeken
cseppekben úsznak meredeken

esőszemek csurranva cseppennek
viharos cseppek, végtelennek
tűnő kis és nagy tengerszemek
bevernek ajtókat és tetőket

felhők, a szikrázó ég messze
van, nem tudom, hogy lesz-e
napsütés, vagy csak cseppek
közben tócsákban lépkedek

folyton ez a hang: csipp-csöpp
a levegőbe pár csepp költözött
újra csipp és megint egy csöpp
de már itt a nap a felhők között

Czégány Szandra 11/A

vasárnap, november 22, 2009

Ti tollaitokból

Sziasztok!
Akik szeretnek verseket, novellákat írni, de nincs kinek és hol megmutatni azokat, viszont szívesen megtenné, mi segítünk nekik. Adjátok oda műveiteket irodalom tanárjaitoknak, akiktől megkapjuk azokat, vagy csak egyszerűen küldjétek el a blog szerkesztőségének és mi közzétesszük itt a blogon. Itt is van az első vers.



Akvárium

az érzelmeid tedd arrébb
és ne csak magadat védd
néha azért gondolj rám
hogy számítok még talán

minden ma van
akváriumban halam
úszkálna növények között
ahova még miattam költözött


buborékok lebegnek
suttogják betűit nevednek
közben pedig nevetnek
mert innen csak jó lehet

üvegtetőn át bámulok
ablakok és hosszan átmosott
megint túl sok a szó
könnyekkel is elázó

Czégány Szandra 11/A

szombat, november 14, 2009

Kerületi foci

Tegnap (november 13-án,pénteken) ismét megrendezésre került a Kerületi foci elnevezésű focibajnokság, melynek ismét iskolánk adott otthont. A bajnokságon a kerület gimnáziumai vehetnek részt. Idén a Balassi Bálint, a Békésy György és a Kőrösi Csoma Sándor gimnáziumok mérkőztek meg egymással, a Pál Apostol Gimnázium idén kimaradt a versenyből. Mind a 3 csapat összemérte egymással a tudását így összesen 3 mécsnek voltunk tanúi. Mindenki keményen játszott és mindent beleadott azért, hogy az ő csapata legyen a legjobb, de csak 1 csapat kerülhet ki győztesnek. A végeredmény a következő lett: 1. helyezett lett a Kőrösi, 2. a Békésy, a 3. pedig a Balassi. Gratulálunk minden résztvevőnek.

kedd, november 10, 2009

Comenius- Franciaország

Mint már hallhattatok róla iskolánk tavaly megnyert egy Európai Unió által kiírt pályázatot, amelyben iskolánkon kívül egy francia, egy német és egy angol iskola is részt vett. Májusban jártak nálunk a társ iskolából diákok most rajtunk volt a sor.

Október 18-án, vasárnap reggel gyülekezett 10 fős kis csapatunk és 2 kísérő tanárunk Ferihegy 1-en ahonnan indultunk és délután már meg is érkeztünk a Párizsi reptérre, ahonnan tömegközlekedéssel jutottunk el Saint Mourba, ahol a családjaink laktak. Miután megérkeztünk mindenkit haza vitt a családja, ahol a családokkal töltöttük az időt. Páran voltak olyan szerencsések, hogy a fogadó családjaik jóban voltak és a délutánokat együtt tudták tölteni. Ilyenkor mindenkinek más volt a programja.

Hétfőn 8 órakor találkoztunk a helyi általános iskolában, ami egyben a társiskolánk is volt. Innen mentünk át a kis város sport centerébe, ahol a testnevelés órákat tartották, amiből mi is kivettük a részünket. Vegyes csapatokat alkotva röplabdáztunk egymás ellen 2 órán keresztül. Utána visszamentünk az iskolába ahol újabb csoportokra lettünk osztva. úgy hogy minden országból egy diák alkotott egy csoportot és megkaptuk az egészséges életmóddal kapcsolatos témáinkat, amiről másnap plakátot kellett készítenünk. Miután elterveztük, hogy mit hogyan szeretnénk majd csinálni jöhetett a jól megérdemelt ebéd, amit az iskola menzáján kaptunk. Délutánt Párizsban töltöttük ahol megnéztük az Eiffel tornyot, a Diadal ívet és a Chanselisét, majd az estét a családokkal töltöttük.

Kedden megint az iskolában találkoztunk és 4 óránk volt elkészíteni az előző nap megálmodott plakátjainkat. Ebéd után megint bementünk Párizsba ahol megnéztük a Notre Dame-t majd a Szajnán hajókáztunk és onnan néztük a látványosságokat, este pedig ismételten a családokkal voltunk.

Hazautazás előtti utolsó nap reggel ismét az iskolában találkoztunk ahol kihirdették, hogy melyik plakát lett a legjobb és mindenki jutalomban részesült, ki nagyobban, ki kisebben. Eredményhirdetés után elmentünk evezni és csónakázni. Az ebéd piknikezés lett volna, de sajnos az eső elmosta így kénytelenek voltunk egy fedett helyet keresni ahol el tudtuk fogyasztani a család által csomagolt uzsonnákat. Ezután meglátogattuk Párizs művész negyedét és a bazilikát, majd kaptunk egy kis szabadidőt, hogy szuveníreket tudjunk vásárolni. Délután elmentünk Saint Mour polgármesteri hivatalába ahol szívéjes fogadtatásban részesültünk majd vacsorával vendégeltek meg minket. Este búcsú képen elmentünk billiárdozni ahol mindenki nagyon jól érezte magát.

Szomorúan vettük tudomásul, hogy eljött a búcsú ideje és hogy muszáj lesz haza menni. Volt pár önkéntes szülő, aki ki vitt minket a repülőtérre, ahol egy nem éppen kellemes hír fogadott minket: késik a gép. Bár 4,5 óra késéssel, de épségben érkeztünk meg Ferihegy 1-re.

Így utólag visszagondolva rengeteg élménnyel és baráttal lettünk gazdagabbak. Aki teheti midneféleképen látogasson el Párizsba, hidd, el megéri.

Szabó Nikoletta 11.B

Kerti-party /kertrendezés/

A Körösi Csoma Sándor Gimnáziumban minden évben a diákok egy lelkes része ajánlja fel a tanároknak segítségét az iskola környezetének rendbe szedése érdekében. A tanulók egy hétvégi napon összegyűltek, metsző ollóval, kisebb fűrésszel, lapáttal és gereblyével vágtak neki a sok hulladék illetve felesleges gallyak,levelek eltávolításának az iskola területéről. Elsőként a földrajz tanár, öko iskolánk képviselője: Mariann néni kiosztotta ki a személyre szabott feladatokat,a diákoknak akik csapatokba fejlődtek s, megosztva végezték el a kemény munkát. A veszélyes,kiálló gallyakat elfűrészeltük egyesével, ponyvára raktuk majd az erősebb fiuk,illetve néha a lányok is,elszállították a darálóhoz,mely kis darabokra aprította a fa ágakat,ezzel is megkönnyítve a további szállítást. A jó társaság és a néha elejtetett egy-egy poén könnyebbé és viccesebbé tette ezt a jótékony tevékenységet, amit az iskola szépségért tettünk. Persze a jó munka után, kijár egy finom kiadós ebéd is, tehát ezt megelőzően a lányok a konyhára mentek zöldséget pucolni és ezzel igyekeztek besegíteni a lelkes tanároknak a főzőcskében. Ezek után kiváló ökoiskolánkhoz híven a zöldség héjakat komposzt ládába öntöttük. A tökéletes munkát remek bogrács követte, ezzel is megköszönve a diákok segítségét!

Maródi Szabina 10. A