Ha figyelemmel követitek a Csoma blogot, valószínűleg azok között vagytok, akik legutóbbi szavazásunkon is részt vettetek. Ami az eredményeket illeti, bizonyára semmi meglepőt nem tapasztaltatok. Vagy mégis? Számomra érdekesen zárult a tinikori DAC-ra (avagy drog, alkohol, cigi) és egyéb káros szenvedélyekre vonatkozó felmérés.
Azon cseppet sem csodálkozom, hogy sokan dohányoznak, főleg, hogy a pipát (vizipipát, búvárpipát) is belevettük a kérdőívbe. Legtöbbünknek ott figyel a kis gyönyörű török/arab műremek a polcon, és ez így van jól, ugyebár... Persze káros ez is, mind tudjuk, de talán mégiscsak kevésbé... vagy... nem? Ajjaj. Nos, akkor kérdezzük a szakembert. Mr. Google és Mrs. Wiki vajon mit gondolnak erről? Az egyik egészségmagazin szerint ugyanolyan káros, mint a cigi, és az a sor duma, hogy a víz megszűri a káros anyagokat, csupán marketing fogás. Ami könnyen elképzelhető, hiszen tényleg ott mosolyog mindenki polcán a shisha, de a végbemenő reakcióról talán inkább a kémia tanárokat kellene megkérdezni.
Egyáltalán nem lepett meg az az eredmény sem (bár kellemesen méreteset sóhajtottam a megkönnyebbüléstől,) miszerint szavazóink közül senki nem fogyaszt keményebb drogokat illetve senki sem olyan igénytelen, hogy Technocolos zacskókkal játsszon. Halkan jegyzem meg, hogy ezek a bódító szerek nagyon durván roncsolják az agyat, és - mint az összes káros szenvedély - erős függőséget okoznak.
Ellenben figyelemre méltó eredményeket kaptunk a társaság folyadékfogyasztása kapcsán: sokan kávéfüggők, néhányan pedig rendszeresen fogyasztanak alkoholt. Persze a kérdés nem vonatkozott a mennyiségre, így nem szeretnénk hosszútávú következtetésekbe bocsátkozni, de mindenképpen érdemes lenne elgondolkodni rajta, vajon érdemes-e ilyen korán rendszeres fogyasztóvá válni, legyen bár szó koffeinről vagy alkoholról. Aki túl fiatalon rabjává válik valaminek, az két következménnyel is számolhat (akár már huszonévesen): egyrészt szervezete telítődni fog, így egyre kevésbé hatnak rá a különböző stimulánsok, s ennek következtében egyre nagyobb adagokra lesz szüksége (bizony, épp úgy, mint a drogprevención mondták, tudod). Másrészt pedig a rendszeres leamortizálódástól (legyen az részegség vagy erős szívverés a hirtelen felhörpintett kávé után) annyira megöregszik a szervezete, hogy már harmincévesen negyvennek fogják nézni.
Mindezeket nem ijesztgetésül írom, csak megfontolásra szánom mindannyiótoknak. Na, és még valami... Kedves marikás barátunk! Köszönjük, hogy egyedüliként felvállaltad, hogy reprezentáld a suli ezen rétegét. A személyeskedést mellőzve: tudom, hogy többen is szívtok füvet, holott már a Rózsaszín Pitbull is megénekelte, hogy az nem jó. (Olyanok akartok lenni, mint ők?! Ne már!) Hadd mondjam el, hogy nekem is többször keresztezte már az utam egy-egy joint, de valahogy sosem éreztem késztetést, hogy kipróbáljam. Mostanra meg már annyira nem tud érdekelni, hogy az kész csoda! Persze ezzel senkit nem fogok meggyőzni... Mégis: azt szeretném hangsúlyozni, hogy pl. egy bulin a társaság, a tánc, a zene, az ismerkedés sokkal többet ér és sokkal többre visz, mint bármilyen szer. Ki lehet próbálni ezt-azt, hogy érezd, tudd, tapasztald, milyen, de tegyél róla, hogy soha semmi ne vegye át feletted az irányítást.
Vigyázzatok magatokra!
By: Debra
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése